Topic: Блестящата кариера на младите учени в БАН

Днес стана ясно, каква е ситуацията в ИИОЗ. ИИОЗ отпуска 1 бройка за доцент при 16 изпълнили условията и кандидатствали. Няма пари. Всеки може да си представи какво ще стане: в следващите 10-ина години, ако не се закрие БАН изобщо, няма да има пари и следователно няма да има доценти. След 10 години сегашното доценти-професорско поколение ще се пенсионира и така, в 2021 година водещите учени в България ще са .... главните асистенти. Малко напомня на войната на капитаните. Това в контекста на официалните позиции от страна както на правителството така и на ръководството на БАН: ние искаме да помогнем на младите учени, ние искаме те да останат в България, ние искаме ...... Е, ето какво искате, ефективно. Enjoy!

… the answer is, in essence, that during this century of science’s greatest achievements, most physicists and philosophers have given  up on the idea that the purpose of science is to discover how the world really is. Instead they want to regard it as a mere instrument for making predictions and achieving pragmatic goals.

www.sofiafilm.com

Re: Блестящата кариера на младите учени в БАН

Аз в известна степен разбирам това съкращение като липса на средства, които все пак не може само да се отпускат, но все пак и да има реципрочен резултат и поне някакво възвръщане в близко бъдеще. Какво ще спечели българската наука и образование, ако има повече доценти, които реално само си носят титлата пред името и получават заплата, а насреща няма и един образован от доцента или и един коментар по важен научен световен проблем, да речем.

/Това не го приемай като "контра", а съвсем като обикновен наблюдател отстрани, от масата сравнително млади хора, които от една страна са взели диплома, но от друга не са заинтригувани от световнонеизвестни доценти, които са се трудили над две десертации- добре умни са, значи и от тук насетне... мен това какво ме грее? Нито ще научи детето ми на нещо нито мен самата, нито по някакъв начин останалия свят ще разбере за този български учен, за да се заинтригува и да му прати един транш да си построи университет :):)/

A Jedi shall not know anger nor hatred nor love!

Точно и аз това се запитах, eloiza. Каква е връзката между титли и...всичко останало. Аз лично научих много повече от н.с. без титли, т.е проф и доц. А пък и ИИОЗ отпуска места за главен асистент, докторанти и други "млади кадри", далеч повече от за проф., доц. и дфн.

В момента има мораториум от БАН върху назначенията. Така, че за момента проблемът се замразява.

Връзките между титлите и академичното качество: добър въпрос. В интерес на истината има някаква. Защото определени титли дават възможност да кандидатстваш за определени позиции и места, специализации също, на които не би могъл, ако не беше да кажем, доцент. А на тези места се вдига квалификацията. В този смисъл има такава връзка. Иначе: не бих казал, разбира се. Има го обаче и момента със статута и парите: хора с титли определят научната политика в една институция, като кой става доктор и кой не. В този смисъл, един доцент, Елоиза, може да спре детето ти от това да стане доктор и така да прекрати научната му кариера; даже и то да е супер добро. Така титлата носи преки последствия за академичното качество, макар и не винаги за академичното качество на носителя на титлата. Иначе е нормално добър учен с по-голям опит да получава и повече пари. Което е символично в БГ, но все пак е нещо. Такива неща.

… the answer is, in essence, that during this century of science’s greatest achievements, most physicists and philosophers have given  up on the idea that the purpose of science is to discover how the world really is. Instead they want to regard it as a mere instrument for making predictions and achieving pragmatic goals.

www.sofiafilm.com

Може би не прозвуча много убедително това, че не съм "контра"... поемам вината и ще се опитам да обясня отново, това което си доизяснил с последното си мнение, ЕфПиЕйч.

Един доцент може да спре детето ми от "научна кариера", а шестнадесет само да се скарат за това. Все пак детето ми като много отдадено на науката успява да стане доктор, който доживот е благодарно отдаден и признателен на доцента. Обаче логиката е, че трябва да има приемственост. Доцента да създаде доцент, който да помогне на друг да стане доктор и така да се оформи едно ядро от знаещи, умни, учени хора отдадени на науката. Но няма пари... и доктора си остава докторче, но има конкурс, на който идват доценти от други места- също квалифицирани и приемат един доцент, който е на възрастта на доктора, но с много повече популярност и реално извършена образователно-научна работа- от доцента-учител, който просто е бил така добър ... да съпортва. И имаме проект, магистърска програма, въобще възможност за някакво професионално-научно развитие пред двамата, които вече са под/към реалния бюджет на една институция. Кой ще бъде избиран и ще има бъдеще и защо? Въобще какво бъдеще се очертава пред всеки станал Доктор на философските науки? За да разбера, че такива хора заслужават признание и заплати според заслугите.

/това вече го приеми като "контра", въпреки че каквото и да напиша, съм убедена че така приемаш всичко написано от мен... но да уточня за последно/

Малко ми е объркано това, което написа

www.sofiafilm.com

Добре, че не е "ужасно". Не вярвам да не го разбираш предвид темата, която ти си пуснал. Би трябвало ти да обясниш като "млад учен" от БАН какво те удовлетворява и би те направило... щастлив, най-общо казано. Защото повечето научни кадри едва ли мислят за научната си кариера като развитие, отколкото за полагаща им се заплата за написан труд преди години. Без лоши чувства към учените, ако те не успяват и не могат с това, което правят и са направили да "изкушат" други умни и знаещи, си остават онези питаещи и сучещи от кранчето на държавата, което може и да им е до пенсия, но аз лично не бих ги уважавала за това, или ако съм министър не бих ги спонсорирала, заради заслугите им.

Имаше време, когато този форум ми харесваше и пишех с удоволствие. Дори съм се учила от тук. Сега ми изглежда като странен бюлетин на учрежденско ниво, в който няма и грам философия. Разбирам лятото и всичко останало, но толкова ли няма една тема да пуснете и да заинтригувате някой?

Last edited by eloiza (28.06.2011г. 23:27:38)

eloiza wrote:

Без лоши чувства към учените, ако те не успяват и не могат с това, което правят и са направили да "изкушат" други умни и знаещи, си остават онези питаещи и сучещи от кранчето на държавата, което може и да им е до пенсия, но аз лично не бих ги уважавала за това, или ако съм министър не бих ги спонсорирала, заради заслугите им.

Слънце, ти говориш като член на правителството: ако уважението към учения се крепи на способността му/и да изкушава "други умни и знаещи" сме я закъсали. Уважението към учения трябва да се крепи на две неща, едното от които е силно водещо: научния му успех; за теб: успешното разкриване на тайните на вселената/природата, етц. Това, в огромния процент от случаите НЕ МОЖЕ да бъде разбрано от умни и знаещи, които не са специалисти в областта, в която е формулиран "успеха". Да не говорим за правителството. Или, очевидно, за теб. Второто е личния морал на учения. Но, за зло или за добро, това не е водещо. Фреге е бил, напълно в духа на времето си, антисемит. Да, това е кофти. Не, то не омаловажава академичните му успехи. Точка.

eloiza wrote:

Имаше време, когато този форум ми харесваше и пишех с удоволствие. Дори съм се учила от тук. Сега ми изглежда като странен бюлетин на учрежденско ниво, в който няма и грам философия. Разбирам лятото и всичко останало, но толкова ли няма една тема да пуснете и да заинтригувате някой?

Да, чисто статистически повечето теми са административни и не специфично философски. За съжаление администрацията е (технически) важна за развитието на философията. И затова някои хора, основно аз, може би, постваме доста административни неща. Това го приемам като необходимо зло, не като нещо, заслужаващо философски интерес. Затова и темичките са в раздел "институции" (плюс "събития"). За да мислиш трябва да ядеш. Тъпо. Но факт. Аз, за разлика от теб, правя философия. Макар и да не е в проектория. Основната философия, която правя е под форма на разговори (с колеги и студенти) и, напоследък по-рядко, в писмен вид. Вместо да седиш и да критикуваш другите за липсата на философски теми (което в някои случаи е просто комично: щото примерно аз не е като не съм поствал философска теми в Проектория и май никак не са малко, нали?) можеш да вземеш да се напънеш и да родиш някаква такава сама? А?

www.sofiafilm.com

фпхбгр01, някакси не ми се връзват нещата, сори...
Чудесно е да се правят изследвания за живота, Вселената и всичко останало, но БАН е последното място на света, където това се случва или би се случило.
Нещо не се сещам за приноси към науката, специално във философията, с лейбъла "БАН" през последните 100-150 години...
Обратното, там се влиза по неясен начин, излизането е невъзможно /мотивът за уволнение поради некадърност, лудост, мързел, и/или липса на продукция с ясни стандарти е изключен, както е изключена и всяка друга форма на обратен контрол/.
Хорицата в БАН, от това което и ти самият пишеш, става видно че се занимават предимно с интриги и политиканстване, нямат пари за заплати, а искат да правят университети. Да се чудиш да се смееш ли, или да плачеш.
Всеки данъкоплатец, с чийто пари се издържат подобни паразитни и феодални /синодални/ образувания, е в правото си да надига глас срещу тази организация, която, започнала като книжовно дружество с идеална цел /аналог на днешните NGO/, е била одържавена, подчинена и превърната в синоним на sine cura и нискокачествени начини да се изгуби времето и да ни бърка в джоба, като и да се открадне ако може, някой лев или евро от програмка-както дойде, и фино да се кюта развитието на клошаризацията в духовен и материален план.
Който иска да изследва, да бъде така добър първо да си осигури финансиране, а ако не му го дават, да не се крие зад мъгляви формулировки колко е велик и умен, щото това никого не интересува-поне не тия които сме ние тук, които даваме парите за вас там.
Както казваше Алберт Швайцер: "В изкуството, както и в морала, казаното е нищо, направеното е всичко". Мисля, че това важи и за БАН.
Така че по-полека с раздаването на гневни мнения и оценки наляво и надясно :-)
Поздрави,

Last edited by knb (30.06.2011г. 16:15:33)

Нещо не се сещам за приноси към науката, специално във философията, с лейбъла "БАН" през последните 100-150 години...

Съгласен, за съжаление. Понеже това беше изтъкнато като негатив изключително на БАН (където ти очевидно плащаш моята заплата от 450 кинта, а не милиардите откраднат от хиляди други къде държавни, къде не чиновници ;); тук на мeн нещо не mi се връзва ама хайде) би ли ми казал къде са приносите на другите места в БГ, където се прави философия? Цял съм в слух.

Обратното, там се влиза по неясен начин, излизането е невъзможно /мотивът за уволнение поради некадърност, лудост, мързел, и/или липса на продукция с ясни стандарти е изключен, както е изключена и всяка друга форма на обратен контрол/.

Грешка. Ако има място в академичния живот в БГ, където да има висок процент "случайно" влезнали хора, като тук имам предвид хора, които не са супер близки на тези, които ги приемат, това е, да, позна, БАН. В милите университети няма никакъв шанс "външен" човек да си пробие път, ако не е "популярен" сред групата хора, която го приема. Имам опит с СУ, НБУ, ВТУ, ТУ, ПУ. В БАН - ми не. За конкурсите по мое време (края на 90-тте и началото на 2000-те) влязоха редица случайни хора. Аз съм един от примерите - не познавах никого. Грам. Ако щеш вярвай. Моя приятел Иво - грам никой. Повечето от логиците - грам никой. Да, имам примери и за познавали, true. Но пренебрежимо малко. Същевременно: в СУ ситуацията е, да ме простят колегите от там, коренно различна. Не искам да влизам в примери за обратното. Провинциалните унита са практически котилници на алчни некадърници, обединени от финансови, властови и др. подобни цели. С мноого редки изключения. Които пак влизат, колкото и добри да са, благодарение не на академичните си качества (които в някои случаи те наистина имат) а въпреки тях. Слушам опроверженията по тази точка.

Хорицата в БАН, от това което и ти самият пишеш, става видно че се занимават предимно с интриги и политиканстване, нямат пари за заплати, а искат да правят университети. Да се чудиш да се смееш ли, или да плачеш.

Малко тъпо е да унифицираш хората. Да, има такива хора. Не, не са всички. Да, някои се борят реално за да се пооправят нещата. Не, ти май не си от тях. Не виждам нищо лошо в това да се правят нови унита: ако са добри, нека ги има. Студентите сами ще разберат къде да ходят. Те май напоследък не ходят (наистина добрите студенти) в БГ. Що ли? Ми щото навън има по-добри. Баам - БГ унитата се оказаха в условия на неочакваната .... външна конкуренция. Ми да, така е. По-добрият ще победи. Не виждам драма. Съвсем апропо, смея да твърдя, че БАН има ресурса да направи програми по специалности не по-малко от СУ, които да са поне на нивото на СУ. За философията смея да твърдя и нещо повече. В някои философски дисциплини нашият мил институт, с всичките му драми (към които, може би не ти прави впечатление, има доста силна съпротива; бих казал публична; има ли такава в СУ???? Май не. Има ли такава където и да било другаде в академията в БГ? Май пак не :)) може да спретне програма, с помощ оттук оттам, която да е по-добра от всички философски програми налични към датата в БГ. Да влизаме ли в конкретика или няма нужда?

Всеки данъкоплатец, с чийто пари се издържат подобни паразитни и феодални /синодални/ образувания, е в правото си да надига глас срещу тази организация, която, започнала като книжовно дружество с идеална цел /аналог на днешните NGO/, е била одържавена, подчинена и превърната в синоним на sine cura и нискокачествени начини да се изгуби времето и да ни бърка в джоба, като и да се открадне ако може, някой лев или евро от програмка-както дойде, и фино да се кюта развитието на клошаризацията в духовен и материален план.

Ми пич, ето ти едно примерче за феодален синекурен старец - скромният me. БАН ми даде, освен афилиация, когато СУ (в лицето на гения на теория на познанието Любо Сивилов; извел на мое или на тукашния Яска гениалната си докторантка известна като "жената - мъж", която се прочу с това, че беше .... скъсана на защитата си; интересно ;)) любезно ми отказа такава, академична среда, в която аз понаучих кое що от (една от) моята специалност - философия на науката. Там получих подкрепа, къде безкористна, къде не, за да постигна всичко което направих през последните 11 години. Което, между нас казано, не е много синекурно, и което не е много паразитно. Щото за подобно качество на работа хората на запад получават от държавни университети като (UofT) заплати от които на теб ще ти се завие свят. Е, аз го правих за твоите .... 330 - 460 кинта (говоря за работата си по БАН, не за тази в CEU, UofT, Pitt, B'ham или Oxford; там, слава богу, не ми плащаше ти; щото, не се сърди, ми се струваш малко стиснат). Това едно. Второ: да, в СУ се прави наука. В Оксфорд един от моите приятели беше от СУ, физик. Но в БАН не се прави по-малко наука, даже доста повече. Справка: брой реферирани публикации, работи в международни проекти, външни цитирания, секви такива "обективни" фактори. Там БАН е доста по-напред от СУ, което е без коментар най-доброто в БГ образованието (по своите специалности, разбира се). Щото в СУ преподавателите се скъсват да преподават за разлика от нас. И просто сили и време не им остава да направят нещо на световно ниво; последното е по-скоро изключение, отколкото правило. За което аз виня организацията на работата в СУ а не колегите; които в редица случаи са чудесни професионалисти. Визирам основно младото поколение и не старото.

Който иска да изследва, да бъде така добър първо да си осигури финансиране, а ако не му го дават, да не се крие зад мъгляви формулировки колко е велик и умен, щото това никого не интересува-поне не тия които сме ние тук, които даваме парите за вас там.

Ако хорица като Айнщайн бяха слушали твоя проникновен анализ "първо кинти, после наука" сега нямаше да има STR и OTO. Слава богу науката поне в цивилизования свят не е само пари. На фона на физиката философия и логика се прави с жълти стотинки. И пак за кинтите, които ти си ми дал: приятелю, аз, получавайки "твоите" пари, съм платил за 9 години толкова данъци в републиката, колкото ти няма да платиш в следващите 30 години. Да питам ли що ходиш на лекар с моите пари? Или що се возиш на транспорт, дето върви с бензин, купен с моите пари? Щото в абсолютни кинти съм дал за теб много повече отколкото ти за мен. Или за колегите ми. Така, че първо се информираме, после се опитваме да мислим и след това внимателно заключаваме. Това за да не сбъркаме в картинката някъде :).

Както казваше Алберт Швайцер: "В изкуството, както и в морала, казаното е нищо, направеното е всичко". Мисля, че това важи и за БАН.

Абсолютно съгласен. Само, ако може тази мъдрост от гениалния учен Швайцер, да бъде разгледана в релевантен контекст, демек ако може да влязат и БГ унитата тук. :). Кво правим сега?

Така че по-полека с раздаването на гневни мнения и оценки наляво и надясно :-)

Имам си ги, давам си ги. Май и ти си имаш и си ги даваш. Не виждам особена драма.

Peace.

www.sofiafilm.com

Хехе, това за данъците леко ме съмнява да е така, щото за последните 10 години специално аз съм налял без лихвите към 70 000 лв, но нека да е peace...
И Айнщайн, първо не зная дали е уместно да сравняме хората от БАН с него, после-не си спомням да е създал нещо в нещо като БАН...май беше некъф чиновник, ма да сме живи и здрави-ти пък си ми най-малкият проблем в българската академична среда, споко :-)

При 10% плосък данък (забравяме за осигуровки и дреболии като факта, че плоският данък е сравнително отскоро, демек поне няколко години си плащал към 26 % мин; а вярвайки за доходите/печалбата към 40%) ти трябва да си направил някъде към (поне към) милион облагаема сума за последните няколко години (по 100 бона облагаема сума на година). За БГ това си е сума. За Щатите не е. Ама ти не каза да си плащал данъци в щатите а в БГ; това се потвърждава и от факта, че сега пишеш от София. Та за БГ това си е сума. Ако това е така печелиш! Аз съм значително по-долу; макар, че и аз съм дал бая кинти на държавата. Та, сега като разбрахме, че ти де факто си ми работодател, що не вземеш да ми дигнеш малко заплатата, да кажем на 550 чисто, не вярвам да го усетиш при тези доходи? А аз обещавам, че ще пусна една книга повече и няма да е тъпа. Deal?

PS  АЕ бе даден като counterexample на твоя метод за правене на наука. Не че работи в БАН и не че ние сме като него; ако прочетеш внимателно ще разбереш, че нищо подобно не съм казал. Просто ти показвам, че твоя метод на правене на наука има сериозни грижи. Това е. Иначе се радвам, че поне на теб не съм проблем в академичната среда ;), напоследък натрупах точки в това отношение.

www.sofiafilm.com

Настъпи шумна глъч и май е време да извися глас, тъй като се опитвам да си правя гаргара, а този шум пречи.

Трагичният момент, който лично мен ме притесни и чувствам конфуз, е размерът на цифрите: Боже мой, говорим за това, дали един човек, който е дал десетилетия от живота си в занимания с наука - трябва ли той и през следващия месец - видите ли пак - да получи има-няма 500 лв. (които са по-малко от необходимото за съществуването) или е по-целесъобразно да не ходи на работа, а да си остане у тях сам с бележките в ръце за сметки по жилището, издръжка на децата и разходи за домашния любимец и накрая като не остане нищо да дари жена си само с любов?! Според мен просто е грях изобщо дискутирането на самите цифри.

Проблемът на БАН не е че някакви хора там "нищо не правят". И по света има хора, които са много добри в ходенето на работа без нищо да правят. Обаче все се намира по 1 на сто или на хиляда, който рано или късно, така или иначе ще направи нещо забележимо. Проблемът на БАН е както личи отдалеч, че цялата система работи "обърнато навътре" - като че ли основната функция е само и само да не се допусне, ако е възможно да се предотврати още в зародиш появата на този 1.
Няма видни имена, липсват ярки фигури.
Проблемът не е в учените и не е в Академията, т.е. не е в академичния живот, не е и в администрацията, а в определено равнище на дефект на механизма. Някой би казал че за всичко са виновни "феодалните старци", които затормозяват със склеротичната си неуместност системата - не, не са. Защото както напоследък се видя, даже един млад учен, който едва ли помни социализма говори и се държи като дементирал старец.
Никой не иска от 100 човека всички да са гении, напротив - очаква се те да са по различен начин посредствени и това е нормално, навсякъде по света е така, във всички организации. Но те трябва да имат механизъм да излъчат поне 1 който наистина да постигне нещо видимо и това е напълно достатъчно.

Направи ми впечатление, че неотдавна Фреге посочи фактът, че БГ не усвоява от "общите" пари за образование - това е така, но Фреге не посочи например, колко пари усвоява Румъния. Знаете ли колко? Милиарди. Защо ли? Кажете 1 българин, който да е познат (и преподаван) навсякъде по света и 1 румънец. За българин... в момента не се сещам. Обаче ето 1 румънец, който ще го чуете във всеки университет по света: Мирча Елиаде. Ето така стоят нещата.
И за да го кажа още по-ясно, истината за съдбата на младите учени в БГ, е че те продължават наследството на "татковците". Какво са им оставили? Като гледам, някакви следи в световната наука и име - не. Като гледам - някакъв морален образец - не. Е, какво??? Така че днес с Knb да се чудим изобщо какъв е смисълът от това.

Та... това е блестящата кариера на младите учени. Те нямат вина, защото половината от пътя на тази кариера принадлежи на старите учени. Защото ако не можеш да оставиш след себе си име и престиж (имам предвид такова име, което да направи впечатление извън твоя чифлик), поне трябва да осветлиш и да оставиш след себе си някакъв идеал.

< По-голямата опасност за мнозина от нас не е, че целта е твърде висока и се проваляме,
а че е твърде ниска и я постигаме. >
YouTube: < Pink Floyd Cluster One >

Хераклит wrote:

Та... това е блестящата кариера на младите учени. Те нямат вина, защото половината от пътя на тази кариера принадлежи на старите учени. Защото ако не можеш да оставиш след себе си име и престиж (имам предвид такова име, което да направи впечатление извън твоя чифлик), поне трябва да осветлиш и да оставиш след себе си някакъв идеал.

Всъщност се включих в тази тема, защото имам приятели и колеги, които разчитат на полученото си образование и биха искали да се развиват безспорно. Но това че, те не са виновни за възможностите, които им се предоставят или напротив, не означава, че стават с някакво ниво по-малко философи или учени.
Претенцията ми беше не толкова конкретно и лично към тях, а към системата, която се опитват да преборят. Което не става само с уважението и преклонението както е отбелязано по-горе, а с тяхни проекти, които да ги направят интересни както за (дори) конкурентни университети, но и за такива чуждестранни колеги, които да имат желание да са съпричастни.
А тук се получава, че всички са "прегърнати" и задушени от традиции и уважение, но реално нямат свободата да направят нещо и да се изявят.
Колко конвертируеми техни колеги ги чуват и виждат и оценят, това, което могат и правят?
Престижът, идеята и "трудовете", а може би и спомените в студентите не са определящи за един учен.
Важно е той самия да чувства свобода и да иска да се развива.
Признавам, че не разбирам желанието на способните да стоят и това да е точно в България. Но тук, ако не останат хора вярващи в образованието и това философията да е съществена част, тогава ... живота(им) е минал напразно или така се е случило. Но специално аз, без бенефити от институции бих се радвала за всеки един, когато разбера, че някъде там има хора, които са посветили живота си, на това той/тя/те да мислят правилно, а не огледално втренчени в телевизорът като зомбита!

Last edited by eloiza (04.07.2011г. 02:51:46)

кибиците забелязват тук в началото  един фантазъм: "блестяща научна кариера"; нобелова награда, h-индекс по-голям от възрастта (и растящ с нея), мнгохилядни тиражи? оставяме настрана Стивън Хоукинг, който е нещо като Майкъл Джаксън на физиката и се сещаме за кого? Чомски, Умберто Еко, или по близо до нас - Цветан Тодоров? що за 'кариера' имат Айнщайн и Сартър? и Григори Перелман ( линк макар  вече да е ставало дума). и се сещам някакси за мнението (апокрифно) на един  менаджер, който бил казал за Глен Гулд  'his dying was a shrewd career move'