Topic: ченгетата в БАН, интересни имена, Лили

http://www.comdos.bg/images/stories/reshenia/110-.doc

… the answer is, in essence, that during this century of science’s greatest achievements, most physicists and philosophers have given  up on the idea that the purpose of science is to discover how the world really is. Instead they want to regard it as a mere instrument for making predictions and achieving pragmatic goals.

www.sofiafilm.com

Re: ченгетата в БАН, интересни имена, Лили

За сведение на колеги от други заведения Васил Проданов е действащия директор на ИФИ на БАН. Явно Бойко бая е набрал на БАН ха ха ха, щом вади досиетата в такъв момент. Интересното име е Наум Якимов обаче.

… the answer is, in essence, that during this century of science’s greatest achievements, most physicists and philosophers have given  up on the idea that the purpose of science is to discover how the world really is. Instead they want to regard it as a mere instrument for making predictions and achieving pragmatic goals.

www.sofiafilm.com

Май тук ще е редно да се отбележи и реакцията на БАН, която е ... немам думи
ИЗЯВЛЕНИЕ
09 февруари 210   
на Ръководството на БАН във връзка с резултатите от проверката на Комисията по досиета

Последствията от дейността на ДС са тежък проблем за българското общество. Фактите за принадлежността към службите трябваше да бъдат разкрити още в началото на продължаващия вече 20 години преход  у нас, за да може днес да имаме обективен поглед към случилото се от позиция на времето и всички институции в държавата да се чувстват свободни.
Принадлежността към ДС е сложен, личен избор. Всеки има правото да избере своята реакция на този морален казус днес. Ръководството на БАН заявява, че единствения критерий, който е определящ за административното и научното развитие на работещите в Академията са професионалните качества на всеки.

Последното изречение от изявлението на Ръководството на БАН съвпада с един друг коментар  -преди време в този форум се подложи на дискусия, по-скоро имаше опит за провокиране на такава, чрез обявена подписка за откриване на досиета на настоящи и бивши ръководни кадри в СУ,БАН и др., която, по мое мнение бе излишна, тъй като комисията по досиетата бе започнала вече работа, но въпреки това  - "Сътрудник на ДС и "доносник" не са синоними. Който твърди обратното трябва да го докаже. Ако не го докаже си остава най-обикновен клеветник. А клеветник и доносник са семантично доста сходни.

2) Клеветници и доносници е имало и извън ДС. И те са правили не по-малко поразии. Има ги и сега.

3) Ангажираните с управлението на науката у нас трябва да бъдат оценявани по тяхната компетентност и професионализъм, а не по това дали са били агенти или не. Пред агент - доказан в областта си професионалист и некадърник - неагент избирам първия.

Е, сега трябва да се доказват много неща.  От една страна, да се "извадят" научните постижения на набедените, и, от друга - ще можем да им четем "доносите" пред ДС. След това, може и да ги оправдаем

Първият ти параграф ми изглежда семантично доста сходен (не видях цитат, кавички или нещо подобно, италик) с това, което Лили написа преди време, като цитираш, моля те указвай с линк откъде и кой.

Иначе аз познавам 4-ма от посочените, един ми е приятел. За научните постижения - нашият патриот, работил с интелигенцията в 6-то има много такива, не се притеснявай :). Погледни му СВ-то на сайта на института и ще разбереш какво имам предвид :).

www.sofiafilm.com

fphgrb01 wrote:

Интересното име е Наум Якимов обаче.

Защо точно Наум Якимов е интересното име за теб, Боби? Да не би да го познаваш?
Защото аз го познавам от 1993 г. , откакто започах да чета лекции в НБУ, където доста дълго време водехме общ курс "Основни на когнитивната наука".
Мога да кажа само хубави неща за проф. Якимов и инфото, че за кратък период от живота си е работил за контраразузнаването (ІІ управление на ДС) и техническото и икономическото разузнаване (ІV управление) никак, ама никак няма да промени както оценката ми за неговите качества, така и отношението ми към него.

Мисля, че едва ли Наум Якимов има нужда да "доказва" тепърва професионализма си на някого - той отдавна го е доказал - вж CV-то му на

http://www.nbu.bg/cogs/cvs/yakimoff.html

Обърни внимание на двете френски академични награди, които едва ли са му дадени, защото е българско ченге :-).

А който не го мързи и има достъп до ISI WEB of SCIENCE, нека напише <Yakimoff, N.> в търсачката там и ще види, че ще излязат 97 публикации в реферирани издания с неговото име  с общо над 150 цитирания.

Иначе онова, което цитира Либертин е от мой постинг, наистина, и аз заставам зад думите си. Ако някой от оповестените сътрудници на бившата ДС е злоупотребил със служебното си положение във вреда на някого, то нека когато това се докаже той да понесе съответните последствия. Но да се изхожда от презумпция за вина по отношение на всички сътрудници, това не мога да го приема и не мисля, че има смислен аргумент в подкрепа на подобна презумпция.
Както писах и преди, доносници е имало и извън ДС. И хич, ама хич не съм сигурна, че в ДС те са били повече.

It's not what happens to you but how you react to it that matters...

Името е интересно защото ТИ го беше издигнала на сериозен пиедестал. Както и сега. Както и Директора. Направо, като се замисля и не знам да си издигала някой на пиедестал дето да не е бил, невинно разбира се, агент на ДС, на което и шибано поделенийце да е било това.

www.sofiafilm.com

Лили, искам да ти задам два въпроса, като млад (все още :)) философ на науката на по-улегнал. Не се чувствай задължена да отговаряш заради личния момент. Ето ги:

1. Как би коментирала, че Васил е ченге от 6-то управление?

2. Ти ченге ли си?

Благодаря.

www.sofiafilm.com

На въпросите:

1. Не мога да коментирам, защото не разполагам с никакво инфо как е станало, какво е правил и пр.

2. Не, не съм ченге и никога не съм била; не са ми и предлагали да ставам.

А ти сега какво - няма да си говориш с Жоро Ангелов, щото и той е "работил с интелигенцията" по линия на Шесто, така ли?

Не вярвам на (1) а коментарът за Жоро ме кара да се усъмня и в (2) :), твърде професионален е. За сведение, да не се чудят проекторци: Георги Ангелов е баща на мой приятел и Е мой приятел, независимо от това, какъв е или бил. Едновременно с това ако някой вижда в мен комунист, фен на ченгета или нещо подобно нека да помисли пак :). Лили се почувства засегната от неща, които и двамата знаем, но които аз НЕ ПОСТВАМ ТУК, и  ме захапва там, където знае, че би ме заболяло: по приятелите (справка свинщината, за мен ченгеджийска, която тя направи с Владо Стойчев). Да, мен ме боли за Георги и не ми е лесно. Но това е едно. А друго е да венцехвалиш ченгетата. Лили, нападението е най-добрата защита но ето какво мисля аз: Менгеле също сигурно би бил рефериран в доста списания и доста от шефовете на немската ракетна програма, които са били "поделени между САЩ И СССР" (но които отиват де факто в Щатите) са били измежду най-добрите учени в света по това време. ТРЯБВА ЛИ ДА ГИ ХВАЛИМ ЗА ТОВА КОЛКО ДОБРИ УЧЕНИ СА СЛЕД КАТО СА НАЦИСТИ?

Мерси отново.

www.sofiafilm.com

Боби, не съм "венцехвалела" Наум Якимов - просто посочих лесно проверяем "evidence", доказващ неговия професионализъм. Сравнението между него и  Менгеле е меко казано неуместно - Менгеле е вършил престъпления, Н. Якимов не е - поне никой досега не е посочил "evidence" в подкрепа на противното, а и съм сигурна, че никой не би и могъл да направи това, защото освен че е професионалист, Наум Якимов е и добър човек - нещо, което за съжаление не мога да кажа за много от тези, които познавам.

BTW, намекът за Георги Ангелов нямаше за цел да те "захапе", а да ти отвори очите, че светът, в който живееш не е черно-бял и че в този свят ти и твоите приятели не сте задължително "бели", а всички останали "черни".

BTW, и Хайзенберг е "работел за нацистите" - бил е ръководител на немския проект за създаване на атомна бомба през войната. (Но формално не е бил член на национал-социалистическата партия). Въпреки това Хайзенберг си е Хайзенберг - един от създателите на квантовата механика.

Ето още един линк:

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=2761891

Първото място е убедително за директора на ИФИ – агент Иванов. Не че това не беше ясно и преди отварянето на документите.

Проследявайки биографията на агент Иванов разбираме, че той изковава своята "академична" кариера в АОНСУ (Академия за обществени науки и стопанско управление) – школата за държавни и партийни кадри преди 1989 г. Там става доцент (1979), доктор на науките (1987) и професор (1988) (в автобиографията му пише чисто и просто ЦТУИП, в превод – Център за теория и управление на идеологическия процес към АОНСУ; в автобиографията темите на докторските и хабилитационните му трудове, подобно на други неудобни факти, са деликатно подминати). Част от предметите, оформящи широката философска подготовка на бъдещия директор на Института за философски изследвания към БАН (проф. Васил Проданов е несменяем директор от 1995 г. до днес), са "Планиране на работата в държавната администрация", "Отчет и контрол", "Теория на пропагандата".

Всъщност тези факти далеч не са най-важното. Всичко това би могло и да не бие толкова на очи, ако имаше как да говорим за Учения или Човека зад маската на агент Иванов. Има достатъчно професионално кадърни хора отпреди 1989 г., които по една или друга причина са сътрудничели на Управленията. Има и достатъчно не толкова кадърни хора, които, ако не друго, са поставяли човешките и моралните си ангажименти над бюрократично-административните критерии и мерака за кариера.

За агент Иванов оправдание няма. Лицемерното му научно поведение, безсъдържателната му от философска гледна точка научна работа, кореспондират с арогантното му поведение в колектива, с дребните селски хитрини и апаратни похвати. Бездушното подмазване и натягане пред силните на деня – сменящото се държавно управление, Ръководството на БАН, са обратната страна на мачкането на собствения научен колектив – чрез насаждане на страх у по-младите научни сътрудници и груба манипулация – за всички останали.

Лошото е, че зад маската на агент Иванов не се крие никаква същност. Обратното – дребнавият селски манталитет и посредственост на интелектуалните качества намират израз в бурна административна дейност и сляпа преданост към началството. Единственото, което излиза извън рамката, е неистовата амбиция за реализация: именно тя дава сила на алчността да прерастне в отявлена тирания.

Е, ще бъде ли публикуването на агентурното минало на агент Иванов повод за закъсняла самокритична реакция? По-скоро ще бъдем свидетели на цинично бягство от отговорност, примесено с отблъскваща наглост.

P.S. Никога не бих си губил времето да пиша горното, ако то отразяваше единствено моя опит в контакта с Васил Проданов, още по-малко оценката ми за неговите професионални качества. Пиша го поради факта, че ценни и можещи хора, на които държа, бяха натирени пред очите ми от въпросния човек. Някои от тях заминаха еднопосочно за чужбина, други останаха в Института, изправени до стената. Никога не е добре, когато човек става част от подобна дискусия. Но има случаи, в които мълчанието е проява на безкритичност и предателство.

По-подробно:

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2010/02/ … urnost_na/

Канал 1, БНТ:

http://bnt.bg/bg/news/view/22690/komisi … a_ds_v_ban