Re: ченгетата в БАН, интересни имена, Лили

За мен има равенство между комунисти и нацисти - пресъпленията по време на комунизма са не по-малко нечовешки и отвратителни от престъпленията извършени от нацистите по време на периода на тяхната власт. Колаборационистите са морално а лично аз смятам и законово отговорно за колаборационизма си. В този смисъл прекрасният учен и човек Наум Якимов е по-малко прекрасен отколкото ако НЕ БЕШЕ колаборационирал с комунистите. В моето семейство много хора не са имали шансовете, които той е имал за да станат добри учени. Защото не са били колаборационисти. Баба ми е немкиня а семейството на баща ми са "кулаци". Не ми говори за прекрасните ченгета. Прекрасни ченгета няма, включително испектор Дю Дю. Как би погледнала на Наум ако годината беше 45-та и той беше спомогнал за направата на Фау 2, което щеше да се използва от Хитлер за да избие твоето семейсто? Пак ли би го нарекла прекрасен човек и отличен учен? Какъвто той съвсем спокойно би могъл да бъде - сред немците има не по-малко жертви на нацизма отколкото сред българите на комунизма. Нищо лошо не казвам за човека Наум, който лично НЕ познавам, следователно няма какво да знам. Знам че ти в продължение на години си ми го давала за пример и сега се оказва, че той, прекрасен колкото и да е едно ченге.

Нека аз да ти дам един пример. Като оставим настрана мръсно шибания факт, че напоследък ВСИЧКИ разкрити ченгета а оказаха прекрасни хора и като добавим в уравнението тия дето НЕ са били ченгета излиза че гадните копелета са тези, които ... не са били ченгета. Еми да мрат, гадините, тия дето са още живи.

Примерът е от "Последния Бойскаут" с Брус Уилис. Не е вендерс но не ми пука особено. Когато той, съсипан от живота вижда как един известен футболист се дрогира в собствената му тоалетна изхвърля дрогата в кенефа. Футболиста му казва: ти нямаш и най-малката идея през какво съм минал аз за да стигна до дрогата. Брус му казва: а АЗ как се справям БЕЗ дрога?

Cheers!

… the answer is, in essence, that during this century of science’s greatest achievements, most physicists and philosophers have given  up on the idea that the purpose of science is to discover how the world really is. Instead they want to regard it as a mere instrument for making predictions and achieving pragmatic goals.

www.sofiafilm.com

Отлично Heraklit! Много добър портрет. Аз лично много харесвам следния труд на "Иванов" - Нови измерения на борбата срещу отрицателните явления. Учебно помагало за системата на партийната просвета. С., 1987, изд. Партиздат

И още едно допълнение. Що се отнася до изисканите от Лили доказателства, лично за мен те не са необходими, а и едва ли са възможни. Особено по отношение на "другарите", сътрудничили на Шесто и принадлежащите му подразделения. Действително е трудно да бъдат разграничени тези, които са принудени да сътрудничат от другите - "добри хора", които не само доброволно/с цел облаги от всякакъв вид/ са били участници, и то съзнателно, в тази репресивна система. Така че "по думите им ще ги познаеш" - голяма част от научните им приноси са свързани с " борбата срещу отрицателните явления".
Много ще ми интересно, макар че и там ще срещнем "обичайните заподозряни", кой кой е в СУ, НБУ, ТУ и др.

Якимов. Наум Якимов. :)
Position: Professor of Perception. Е тук вече падам от коня. Професор по възприемане, долавяне, слухтарене. Еми отговаря си на същността (която обича да се крие).
За Лили ми е питането - колко професора по академичната дисциплина "Перцепция" познава. Било на запад, било на изток, било на север, било на юг.
Да пуснем локаторите - нека да са радио- , да включим мозъка и да започнем да перцепираме. Да ти умре коня от гъдел - този от който паднах.
Академичната дисциплина "Перцепция" - теоритична ли е, или има и практиески моменти. Гледане, виждане, слушане, чуване и т.н. Докладванете за после. Сега да се справим с Input, после с Output. Напред и нагоре. Да живей електрониката в мозъка.

Какъв ти е проблемът, Артуре? Днес ти е ден за лигавене що ли? Или всеки ден ти е такъв? Ми да беше пуснал един  Гугъл на "professor of perception" преди да напишеш горните глупости. Щеше да бъдеш МНОГО изненадан да видиш, че има около 1 700 000 (няма грешка в броя на нулите :-)) записа, в които се употребява този израз - т.е. той е ОБЩОПРИЕТ. На български се чете "професор по възприятие". Да, възприятието не е дисциплина, то е когнитивен процес, който е обект на изследване от страна на различни дисциплини, но има доста голяма и добре разпознаваема в международен план общност, която се занимава с интердисциплинарни изследвания на възприятието и представителите на тази научна общност наричат себе си така - специалисти по възприятие (съответно ако са професори - професори по възприятие).
Съвсем между другото, проф. Якимов е специалист по ЗРИТЕЛНО възприятие, не по слухово.

И сега вече сериозно: не се ли чувстваш поне малко неудобно? Когато напишеш поне ЕДНА статия и ти я публикуват в международно списание от ранга на списанията, в които е публикувал Н. Якимов, тогава се подигравай.

It's not what happens to you but how you react to it that matters...

Не си изпускай нервите, Лили. Пуснах търсене с кавичките - появиха се само 26 записа реални. само един запис е на professor of perception. Повечето се триплират и квдратират. Но дори и те - без записа от НБУ и Якимов, Наум Якимов се винаги не само персепшън, а и нещо друго - психология, теория и т.н. Не се занимавам с публикуване изобщо

Не беше изпускане на нервите, а съвсем премерена реплика :-).
Да, сигурно тези 1 700 000 записа, които дава Гугъл не са всичките реални, но важното е, че има такива записи. Това че много от тези записи са за професори по възприятие и още нещо не променя факта, че тези хора са професори и по възприятие.

Става ясно, че не знаеш как се търси в Гугл. Пусни търсене в кавички.

Лили, има един логически оператор, AND се нарича, може пък и да помогне в случая :)

… the answer is, in essence, that during this century of science’s greatest achievements, most physicists and philosophers have given  up on the idea that the purpose of science is to discover how the world really is. Instead they want to regard it as a mere instrument for making predictions and achieving pragmatic goals.

www.sofiafilm.com

http://www.google.bg/#hl=bg&rlz=1R2 … 43c0f1865c

http://www.mediapool.bg/show/?storyid=1 … p;srcpos=3

"Оправданието е, че повечето от тях са сътрудничили на научно-техническото разузнаване, сиреч извършвали са научен шпионаж по поръчка на ДС и КГБ – което, според акад. Съботинов, е нещо нормално и дори достойно – в неговите очи това “са били хора, които са пътували често в чужбина и им е било гласувано доверие да донасят информация за това, което са постигнали другите страни извън соцлагера”.

Съжалявам, но ще трябва да го коригирам – това е била само една част от задачите, които ДС е възлагала на пътуващите в чужбина нейни научни кадри. Същите са писали и подробни доклади с кого се срещат и за какво разговарят членовете на българските научни делегации, какви са визиите на западните учени за реалността отвъд желязната завеса и кой от тях евентуално би могъл да бъде вербуван за “каузата” на ДС."

оттам, Лили

www.sofiafilm.com

Писмо от Васил Проданов по повод агентурното му минало в 6-то управление:

Уважаеми  колеги,

Във връзка с шума вдигнат през последните дни около моето име и всякакви измислици, спекулации, слухове смятам, че съм длъжен да ви дам кратко обяснение като директор на института за така нар. „агентурна дейност”. Тя се състои в един единствен доклад – впечатления, мнения, анализ на станалото на Световния философски конгрес в Дюселдорф, поискан ми от съответно лице от съответната служба преди 31 години, когато като съвсем млад научен сътрудник –много преди да дойда в института - участвувах за първи път на такъв конгрес. В онова време искането на подобни доклади от участниците в международни форуми беше обичайна практика. Това е ЕДИНСТВЕНОТО събитие, за което някои хора се опитват да хвърлят камъни сега. Много пъти след това съм бил в чужбина, но повече от мен не е поискано нищо. Или са се насочили към други, които са присъствали на тези събития, или са останали недоволни от написаното от мен.

ТОВА  Е ВСИЧКО!

Признателен съм за доверието на колегите, които ми писаха или се обадиха да изразят безрезервна морална подкрепа!

Удовлетворен  съм, че в тази неясна за всички ви ситуация неколцина са тези, които се опитат със злоба и ненавист да се възползват от нея. Това означава, че институтът има съпротивителни сили да оцелее и няма да се впусне в безплодни битки, които биха довели до окончателната му ликвидация, както това става в момента с други институти.

Благодаря на всички останали, които очевидно са оценили всичко добро, което заедно направихме за института през последните 15 години, за да заслужи той тези високи оценки от невъвлечените в нашите субективни страсти и отношения и гледащи обективно колеги от Европейската научна фондация и Федерацията на академиите на науките! Тези блестящи резултати, в които специално се отбелязва равнището на мениджмънт и лидерство - оценка дадена единствено на нашия институт, ми дават вяра и сили, че това, което съм направил в института и за института през тези години не е било напразно!

С това смятам случаят с данданията от последните дни за преключен!
      Проф. Васил Проданов

www.sofiafilm.com

Колеги,

Преди малко изпратих долното си писмо до колегите от института:

Уважаеми Проф. Проданов,
Защо трябва да вярваме на това обяснение? С какво ще докажете, че това е била ЕДИНСТВЕНАТА ви дейност ? С думата си на сътрудник на 6-то
управление ли? Всеки който има елементарна историческа памет знае и
ПОМНИ в какво се изразяваше мракобесническата дейност на агентите
специално от това управление. Едновременно с това не прави добро
впечатление вашия патронистичен стил, с който сякаш отново искате да
погалите поразсеялите се пилци по главата и да ги вкарате в правия път.
На вас със сигурност ви се иска случаят да е приключил но след като вие сте го започанал преди толкова години инерцията със сигурност няма да го спре лесно. Нещо повече, ако някои от колегите са достатъчно късогледи за да не видят не просто липсата на морал в настоящата ситуация, където няма ЕЛЕМЕНТАРНО разкаяние за позорни дела, но има ОПАСНОСТ за самите тях това е техен проблем. Но аз отказвам да бъда третиран като имбецил, който лековерно вярва на поредните лъжи на човек, който в настоящия момент е очевидно съсредоточен основно в "изчистването" на собственото си име а не върху реалните интереси на института. Които изискват МОМЕНТАЛНО морално и политически девалвиралите фигури да подадат своите оставки като лидери на академични институции.

Професор Проданов,

Ако ви е останала капчица достойнство и искате поне някой от младите колеги в института да запазят частичен добър спомен за вашето управление помогнете на института и подайте своята оставка. Въпросът за вашия личен морал като доносник на комунистическите тайни служби вече се разпростира далеч отвъд пределите на вашия тесен кръг и заплашва да повлече всички колеги, включително и младите учени, на които, по думите ви, така много държите.

Д-р Борис Грозданов
Секция "Философия на науката", ИФИ, БАН и
Marie Curie Fellow, Oxford University

www.sofiafilm.com

браво